Na co działa lek Fypryst i Fypryst Combo?

Fypryst działa na kleszcze, pchły i wszy, natomiast Fypryst Combo działa na kleszcze i pchły i wszy we wszystkich stadiach rozwoju (jaja, larwy i poczwarki). Więcej o kleszczach pchłach i wszach możesz przeczytać na dedykowanych stronach.

Dla jakich gatunków przeznaczony jest Fypryst i Fypryst Combo?

Upewnij się, że wybrany lek jest przeznaczony dla Twojego zwierzaka: Fypryst jest przeznaczony wyłącznie dla psów i kotów, podczas gdy Fypryst Combo ma odpowiednie stężenia przeznaczone psom, kotom i fretkom.

Jak należy stosować lek Fypryst i Fypryst Combo?

Rozchyl sierść swojego pupila między łopatkami, aby widzieć skórę i nałóż produkt. Stosować tylko na suchą skórę. Nie należy stosować roztworu, gdy sierść zwierzaka jest wilgotna, nie należy kąpać się ani pozwalać na kąpanie się zwierzęcia dwa dni przed i dwa dni po aplikacji. Skuteczność spada, gdy futro jest wilgotne.

Roztwór wchłania się w skórę i powoli uwalnia z gruczołów łojowych. Stosuj odpowiednią dawkę w zależności od masy ciała Twojego zwierzaka.

Jeśli prawidłowo zastosujesz roztwór, jedna dawka ochroni Twojego pupila przez okres do jednego miesiąca (szczegółowe informacje zawarte w ulotce). Zaletą leku jest fakt, że działa kontaktowo (substancja czynna zabija pasożyta na leczonej sierści zwierzęcia) znacznie zmniejszając szanse przeniesienia patogenów na zwierzę.

Środki ostrożności:

Fypryst i Fypryst Combo można stosować podczas ciąży. Fypryst i Fypryst Combo Psy jest przeznaczony wyłącznie dla psów i nie wolno go podawać kotom i fretkom. Fypryst Koty jest przeznaczony wyłącznie dla kotów. Fypryst Combo Koty, Fretki można podawać zarówno kotom jak i fretkom. Zważ zwierzę i dobierz odpowiednie stężenie dla Twojego zwierzaka. Używaj jednej pipety tylko dla jednego zwierzęcia. Nie dziel pipet na kilka zwierząt.

Nie stosować u szczeniąt i kociąt w wieku poniżej ośmiu tygodni i/lub ważących mniej niż 1 kg (koty)/2 kg (psy) lub u fretek w wieku poniżej sześciu miesięcy.
Zapytaj swojego weterynarza o roztwór zawierający fipronil dostępny w sprayu, który można stosować w przypadku kociąt i szczeniąt od drugiego dnia życia.

Dodatkowe informacje o produkcie

Kolejną zaletą produktów Fypryst są gładkie krawędzie pipet powodujące mniejszy stres i brak uszkodzeń skóry podczas aplikacji. Fypryst Combo otrzymał nagrodę „Easy to Give” International Cat Care w 2017 roku.

Masa ciała psa 
2–10 kgFypryst/ Fypryst Combo S
10–20 kgFypryst/ Fypryst Combo M
20-40 kgFypryst/ Fypryst Combo L
40 kgFypryst/ Fypryst Combo XL

Referencje:

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Weterynaryjnego
  2. Internatonal Cat Care, Easy to Give Award 2017, https://icatcare.org/about/our-awards/easy-to-give-awards/ (dostęp 12.01.2023r.)

Aktualne Ulotki Informacyjne Fypryst oraz Fypryst Combo znajdziecie Państwo na stronie internetowej pod podanym linkiem.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń lub działań niepożądanych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.