6 faktów o pchłach:

  1. Według szacunków około 50% reakcji skórnych leczonych przez weterynarzy jest spowodowanych ukąszeniami pcheł.
  2. Ich ślina jest alergenem bardzo często wywołującym alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), najczęściej zgłaszaną reakcję alergiczną u kotów i psów.
  3. Pchły przenoszą również patogeny wywołujące różne choroby, na przykład dżumę dymieniczą i chorobę kociego pazura. Często przekazują tasiemce psom i kotom.
  4. Dorosłe pchły stanowią zaledwie 5% całej populacji pcheł. Zdecydowana większość (95%) żyje w środowisku, zwłaszcza w stadium niedojrzałym (jaja, larwy i poczwarki).
  5. Pchły mogą również gryźć ludzi.
  6. Do leczenia i ochrony kotów i psów przed pchłami można użyć preparatu Fypryst Combo, który zabija dorosłe osobniki, wraz ze wszystkimi stadiami rozwojowymi (jaja, larwy i poczwarki).

Jak rozpoznać inwazję pcheł?

Najczęstsze miejsca inwazji pcheł u psów
Najczęstsze miejsca inwazji pcheł

Pierwsze oznaki infekcji

Pierwszą oznaką zakażenia zwierzęcia jest najczęściej drapanie. Niektóre zwierzęta nie są wrażliwe na ukąszenia pcheł, więc nie będą się drapać od samego początku, a infekcja może pozostać niewykryta, podczas gdy pchły w międzyczasie bardzo szybko będą się rozmnażać.

Czy mogę zobaczyć dorosłe pchły?

Dorosłe pchły to malutkie ciemnobrązowe owady. Mimo że są widoczne gołym okiem, trudno je dostrzec w sierści, ponieważ są w ciągłym ruchu. Najczęściej można je zobaczyć wokół nasady ogona, między łopatkami i w pachwinach.

Jak w najłatwiejszy sposób wykryć infekcję?

Najlepszą metodą jest czesanie sierści grzebieniem przeciwpchelnym, który zbierze odchody pcheł, uwidaczniając je jako bardzo małe ciemne plamy. Można je również zobaczyć, dokładnie przyglądając się sierści zapchlonego zwierzęcia. Rozpoznać je, od innych „czarnych struktur” mogących znaleźć się w sierści zwierzaka, jest całkiem łatwo. Jeśli położysz je na wilgotnym waciku lub ręczniku, obszar wokół nich zmieni kolor na czerwony. To odróżnia je od ziaren ziemi i innych zanieczyszczeń, które mogą zostać w sierści.

pchła pod mikroskopem
wyczesywanie pcheł specjalnym grzebieniem przeciwpchelnym

Gdzie zwierzęta łapią pchły?

Pchły mogą zagnieździć się także na zdrowym i czystym zwierzęciu. Każdy pies i kot może złapać je nawet na zwykłym, krótkim spacerze. Transmisja jest tym bardziej prawdopodobna, im więcej czasu zwierzę spędza poza domem. Nie tylko dorosłe pchły przenoszą się z wymienionych miejsc na nasze zwierzę, ale także jaja oraz larwy, z których w ciągu kilku dni rozwijają się dorosłe osobniki. Dodatkowo larwy mają możliwość połykania jaj pasożytów jelitowych.


Jak leczyć infekcję pcheł?

Inwazja pcheł jest złożonym problemem i wymaga kompleksowego rozwiązania. Dorosłe pchły żyjące na swoim żywicielu i pchły żyjące w środowisku gospodarza, które powodują najwięcej problemów, muszą zostać zabite w tym samym czasie. Jeśli zauważysz pchły u swojego zwierzaka, podaj mu bezzwłocznie również preparat na endopasożyty. Pchły często przenoszą tasiemca (Dipylidium caninum). Skuteczne przeciwko temu tasiemcowi są leki zawierające prazikwantel.

miejsca, w których występują dorosłe pchły, poczwarki, jaja i larwy

Miej pchły pod kontrolą!

Skuteczne zapobieganie inwazji pasożytów jest możliwe dzięki właściwie zastosowanemu produktowi.

1. Leczenie spot-on’em Fypryst

  • Lecz wszystkie zwierzęta żyjące w gospodarstwie domowym. Dla szczeniąt i kociąt w wieku powyżej 2 dni stosuj Fypryst Spray.
  • Wybierając odpowiedni produkt i stężenie dla swojego zwierzaka weź pod uwagę jego gatunek i masę ciała.
  • Użyj jednej pipety dla jednego zwierzęcia! Nie dziel jej!
  • Zabieg wykonuj w godzinach wieczornych, przed snem, wtedy gdy zwierzę jest spokoje.
  • Rozchyl futro swojego zwierzaka, a pipetę zaaplikuj pomiędzy, tak aby widzieć skórę.
  • Powierzchnia na którą aplikujemy Fypryst Combo musi być sucha.
  • Nie dotykaj zwierzęcia, dopóki miejsce podania nie wyschnie. Jeśli kilka zwierząt mieszka razem, upewnij się, że po zabiegu nie wylizują/wycierają się wzajemnie.
  • Nie kąp zwierząt dwa dni przed i dwa dni po podaniu preparatu Fypryst Combo.

2. Odstępy między kolejnymi dawkami

Używaj preparatu Fypryst Combo co 3-4 tygodnie. Rób to dla pełnej i kompletnej ochrony przed pchłami.

3. Trwanie leczenia

Jeśli dokładnie przestrzegasz instrukcji dotyczących aplikacji punktowych i odstępów między zabiegami, cały cykl leczenia trwa trzy miesiące, jeśli infekcja jest ciężka- może potrwać sześć miesięcy. Leczenie jest trudne i długotrwałe, ponieważ wszystkie dorosłe pchły muszą zostać zabite i wyewoluować z jaj złożonych przez pchły przed rozpoczęciem leczenia

cykl życia pchły

Zwalczanie pcheł w niedojrzałych stadiach

  1. Aby zwalczyć pchły we wszystkich stadiach rozwojowych, preparat musi zawierać regulator wzrostu owadów, np. S-metopren, obecny w Fypryst Combo.
  2. Dokładnie odkurz wszystkie podłogi, dywany i meble w domu i samochodzie co najmniej dwa dni z rzędu przed zabiegiem. Wyrzuć worek do odkurzacza tak szybko, jak to możliwe, ponieważ nadal będą się w nim rozwijać pchły.
  3. Jeśli to możliwe, zdezynfekuj wszystkie powierzchnie odpowiednim środkiem owadobójczym, możesz wykorzystać radzący sobie z szerokim spektrum patogenów Ecocid S.
  4. Wypierz posłanie, ubranka i zabawki zwierząt w pralce w temperaturze 60°C lub wyższej.

Należy pamiętać, że rynek nie oferuje produktu z działaniem natychmiastowym. Leki zawierające fipronil potrzebują około 12 do 18 godzin, po tym czasie substancja zostaje równomiernie rozprowadzona na ciele zwierzęcia i zaczyna w pełni działać.

zdjęcia opakowań fypryst combo dla kotów i psów

Jak zapobiegać infekcji pcheł?

  1. Pchły stanowią stały problem, infekcjom należy zapobiegać przez cały rok.
  2. Profilaktyka jest konieczna również u zwierząt niewychodzących z domu.
  3. Użyj odpowiedniego roztworu do nakrapiania, który działa w kontakcie, co oznacza, że pasożyt umiera, jeśli wejdzie w kontakt ze skórą lub sierścią leczonego zwierzęcia. Taka substancja nie wchłania się do organizmu i nie obciąża narządów. KRKA w swojej ofercie posiada dwa takie leki, Fypryst Combo dla psów i kotów oraz Ataxxa wyłącznie dla psów.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń lub działań niepożądanych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.