Często zadawane pytania dotyczące kleszczy

Gdzie mój zwierzak może spotkać kleszcze?

Zwierzęta mogą złapać kleszcze podczas codziennych aktywności na świeżym powietrzu. Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale także w wysokiej trawie w miejskich parkach i ogrodach. Żyją na ziemi, ale mogą wspinać się na wysokość 70 cm.

Jakie problemy może powodować kleszcz u zwierzęcia?

Zakażenie dużą liczbą kleszczy może prowadzić do anemii. Miejsce ugryzienia może zostać zainfekowane i zmienione zapalnie. Co najważniejsze, kleszcze przenoszą wiele chorób niebezpiecznych dla zwierząt i ludzi, takich jak babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza czy borelioza.

Kiedy jest największe ryzyko inwazji kleszczy?

Aktywność kleszczy zależy od odpowiedniej temperatury i wilgotności. Główny sezon na kleszcze trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kleszcze są aktywne, gdy temperatura przekracza 5°C. Oznacza to, że przy sprzyjającej pogodzie zwierzę może złapać kleszcza również zimą.

Zauważyłem kleszcza u mojego zwierzaka. Co powinienem zrobić?

Usuń kleszcza za pomocą specjalnej pęsety. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry zwierzęcia. Nie obracaj, po prostu wyciągnij go jednym pociągnięciem. Po każdej aktywności na świeżym powietrzu sprawdzaj, czy zwierzę nie ma kleszczy. Chroń swojego pupila z wyprzedzeniem, skutecznym produktem przeciw kleszczom (Fypryst Combo, Ataxxa).

Na które części ciała zwierzaka zwrócić uwagę przy szukaniu kleszczy?

Kleszcze mogą przyczepiać się do każdej części ciała. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na te z mniejszą ilością włosów i cieńszą skórą, zwłaszcza na pysk, uszy, pachy, przestrzenie międzypalcowe, pachwiny i okolicę odbytu.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń lub działań niepożądanych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.