5 faktów o kleszczach:

 1. Kleszcze uaktywniają się już, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5°C. Potrafią przeżyć pod pokrywą śnieżną nawet w temperaturach poniżej punktu zamarzania.
 2. Przenoszą choroby, które mogą trwale wpłynąć na zdrowie. Inwazje kleszczy mogą powodować anemię u zwierząt. Jedynie komary, wśród pasożytów, mają większy wpływ na zdrowie człowieka niż kleszcze.
 3. Kleszcze czają się na swoich żywicieli w parkach, zielonych obszarach miejskich i ogrodach.
 4. Masa ciała żerującej dorosłej samicy może wzrosnąć wielokrotnie (od 80 do 120 razy), a kleszcz może posilać się na swoim żywicielu od 10 do 14 dni.
 5. Leki Ataxxa dla psów i Fypryst Combo dla psów i kotów zapobiegają i leczą inwazję kleszczy.
cykl życia kleszczy larwy, nimfy I dorosłe osobniki KRKA

Które kleszcze są niebezpieczne i gdzie najczęściej przyczepiają się do ciała?

Te same gatunki kleszczy stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych..

W Europie infekcję wywołują najczęściej:

 • Ixodes ricinus;
 • Dermacentor reticulatus;
 • Rhipicephalus sanguineus.
kleszcz Rhipicephalus sanguineus Kleszcz psi brązowy

Mogą przyczepiać się do różnych części ciała, ale najczęściej wybierają te partie ciała pokryte mniejszą ilością sierści, w których skóra jest najcieńsza (np. na pysku, uszach, pod pachami, między palcami, w pachwinach i wokół odbytu).

kleszcze występują na pysku, karku, pod pachą, na łokciach, między palcami, w okolicy pachwin lub pod ogonem

Co zrobić, jeśli zauważysz kleszcza?

Po każdym spacerze lub przebywaniu na świeżym powietrzu sprawdzaj, czy zwierzak nie ma kleszczy. Używaj grzebienia u psów z grubą sierścią celem wyczesania pasożytów. Jeśli zauważysz kleszcze, natychmiast zgłoś się do lekarza weterynarii. Szanse na zarażenie wzrastają, jeśli kleszcze pozostają przytwierdzone do swojego żywiciela. Zakażenie może być przenoszone tylko wtedy, gdy kleszcz jest wbity przez co najmniej 24 godziny.

Po każdym spacerze lub przebywaniu na świeżym powietrzu sprawdzaj, czy zwierzak nie ma kleszczy. Używaj grzebienia u psów z grubą sierścią celem wyczesania pasożytów. Jeśli zauważysz kleszcze, natychmiast zgłoś się do lekarza weterynarii. Szanse na zarażenie wzrastają, jeśli kleszcze pozostają przytwierdzone do swojego żywiciela. Zakażenie może być przenoszone tylko wtedy, gdy kleszcz jest wbity przez co najmniej 24 godziny.

Usuwanie kleszcza za pomocą pęsety z cienką końcówką

Jak usunąć kleszcza?

 1. Usuń kleszcza za pomocą pęsety z cienką końcówką lub narzędziem do usuwania kleszczy (np. kleszczołapką).
 2. Chwyć kleszcza blisko jego głowy lub aparatu gębowego, jak najbliżej miejsca penetracji skóry. Uważaj, aby nie chwycić jego ciała. Nie ściskaj.
 3. Wyciągaj kleszcza równomiernie i powoli, nie skręcając.
 4. Włóż kleszcza do szklanego słoika wypełnionego alkoholem.
 5. Zdezynfekuj miejsce ugryzienia alkoholem.
 6. Zdezynfekuj również pęsetę.
 7. Dokładnie umyj ręce.
usuwanie kleszcza za pomocą kleszczołapki

Ważne

Nie nakładaj alkoholu ani olejku na skórę zwierzęcia przed wyrwaniem kleszcza. Jeśli to zrobisz, kleszcz poczuje, że jest w niebezpieczeństwie i może uwolnić większą ilość patogenów do krwi żywiciela.


Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy?

 • Żaden produkt nie jest w 100% skuteczny przeciwko ukąszeniom kleszczy. Po powrocie z dworu sprawdź, czy na Twoim pupilu nie ma kleszczy i usuń je, najlepiej szczotkując.
 • Chroń zwierzaka przed kleszczami w czterotygodniowych odstępach od lutego do listopada.
 • Produkty zawierające permetrynę są bardzo skuteczne. Substancja działa również jako środek repelencyjny, dzięki czemu pasożyt nie musi się wbić/wgryźć w psią skórę. Badania kliniczne pokazują, że skutecznie działa na kleszcze, komary i inne owady. 1 Nasz spot-on Ataxxa zawiera permetrynę. Ataxxa jest szczególnie odpowiednia dla aktywnych psów, które spędzają dużo czasu na łonie natury i są narażone na kleszcze.
  Nie stosować u kotrów
 • Fypryst Combo to doskonały wybór dla psów i kotów. Podobnie jak Ataxxa, lek działa w kontakcie z kleszczem, który ginie po kontakcie z substancją czynną. Zmniejsza to ryzyko zakażenia i przeniesienia choroby.
stosowanie preparatu Ataxxa dla psów

Źródła:

 1. McMahon C, Kröber T, Guerin PM. Testy in vitro na repelenty i środki odstraszające kleszcze: różne efekty produktów podczas testowania z atraktantem lub bodźcami zatrzymanymi. Med Weterynarz Entomol 2003; 17:370-8.
 2. Romi R, Peragallo M, Sarnicola G i in. Impregnacja umundurowania permetryną jako środek ochrony personelu pracującego narażonego na kontakt ze stawonogami krwiożernymi. Annali di igiene: medicina Preventiva e di comunita 1977 ; 9 (4): 313-9.
 3. Instytut Medyczny. Wojna w Zatoce i zdrowie: tom. 2. Insektycydy i rozpuszczalniki. Waszyngton, DC: National Academies Press, 2003; 57-63.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń lub działań niepożądanych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.